Gyvūninių maisto produktų eksportas ir toliau stabiliai auga

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, per pirmuosius šešis šių metų mėnesius Lietuvos gamintojai į ne ES šalis eksportavo daugiau kaip 129 tūkst. t gyvūninio maisto produkcijos ir tai viršijo praėjusių metų eksportą daugiau nei 20 tūkst. tonų. Todėl, vertinant pirmojo šių metų eksporto duomenis, stebimas 15 % bendrasis augimas. Didžiausią šiemet procentinį eksporto augimą, lyginant su 2020 metais, rodo 36 % išaugęs kulinarinių gaminių eksportas bei 26 % padidėjęs žuvies ir jos gaminių eksportas. Tuo tarpu, mūsų šalies pieno gamintojai per pirmuosius šešis šių metų mėnesius pasiekė 6 % eksporto augimą, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais.

Pieno produktų grupėje, pirmąjį šių metų pusmetį didžiausius išvežtus kiekius sudarė pieno miltai, eksportuota daugiau nei 16 tūkst. t., antroje pagal eksporto apimtis vietoje sūriai ir sūrio gaminiai, jų išvežta virš 13 tūkst. t, tretieji sąraše  –  pieno konservų produktai, kurių eksportuota virš 9 tūkst. t. Pagrindinės pieno eksportuotojų rinkos išlieka Libija, Kinija, JAV, taip pat Malaizija.

Mėsos eksportas, lyginant šių ir praėjusių metų pirmuosius pusmečius, sumažėjo 4 %, didžiausius eksportuotus kiekius sudarė jautiena, jos išvežta virš 1900 t. Pagrindinėmis mėsos eksporto rinkomis išlieka Tadžikija, Kirgizija, JAV, Japonija bei Norvegija. Žuvis daugiausia buvo eksportuojama į Ukraina bei Moldovą, o kulinariniai gaminiai – Rusiją, Ukrainą ir Japoniją.

Lietuvos gamintojai sėkmingai ir stabiliai laikosi savo prioritetinėse rinkose, o su eksporto rinkų plėtra nuosekliai dirba VMVT. Šiuo metu tęsiamos derybos su 25 pasaulio šalių kompetentingomis institucijomis dėl naujų eksporto sertifikatų suderinimo lietuviškai produkcijai.

„VMVT nuolat kelia sau tikslą skatinti vidaus verslą bei plėsti Lietuvos gamintojų eksporto kryptis. Dalyvaudami Lietuvos eksporto skatinimo patarėjų Taryboje, nuolat su kitų valstybės institucijų bei asociacijų atstovais išklausome didžiausių eksporto įmonių poreikius. Jau šių metų pradžioje, atsižvelgdami į tai, suderinome sertifikatus paukštienos eksportui į Polineziją, Naująją Kaledoniją, atnaujinome – į Honkongą, taip pat suderinome pieno produktų eksporto leidimus į Juodkalniją, žuvininkystės produktų  į Albaniją. Intensyviai rengiamės ir eksporto pasikeitimams į Didžiąją Britaniją“, teigė VMVT direktorius Mantas Staškevičius.

Lietuvos gamintojų eksportuojamų produktų sąraše ryškėja ir vienas iš ypatingai vertinamų užsienyje mūsų šalies produktų – medus. Pagrindinė medaus eksporto kryptis vis dar išlieka JAV (eksportuota virš 0,768 t). Tačiau šalyje pastebimas populiarėjantis medaus verslas, didėja susidomėjimas bičių produktais, o tai, tikimasi, po truputį augins ir medaus eksporto apimtis. 

Pienas ir pieno produktai

Pieno pramonė Lietuvoje yra viena labiausiai į eksportą orientuotų pramonės šakų. Pirmaisiais šių metų mėnesiais ryškiai šoktelėjo pieno produktų eksportas į Libiją, nežymiai didėjo į Kiniją bei JAV, stabilus išliko į Vietnamą bei Malaiziją. Tuo tarpu, eksportas į Kazachstaną, į kurį praėjusių metų pirmąjį pusmetį buvo eksportuota daugiausia pieno gaminių, šiemet sumažėjo beveik dvigubai. Taip pat, beveik per pusę nukrito ir pieno eksportas į Saudo Arabiją bei Alžyrą. Į šias šalis eksporto rodikliai 2020 metų pirmojo pusmečio laikotarpiu, buvo didžiausi.

                                                                                                                                                                    

Pieno sektoriaus rezultatams labai svarbi kryptinga eksporto rinkų plėtra. Be jau 2021 m.pieno produktų, eksportuojamų iš Lietuvos į Juodkalniją, sertifikato, tęsiamos derybos su Indonezijos kompetentinga institucija dėl procedūrų, siekiant gauti eksporto leidimus.

Žuvininkystės produktai

Pandemija turėjo didelės įtakos žuvininkystės sektoriui, o ypač pasikeitę Kinijos reikalavimai maisto produktams lėmė, kiek mažesnį sektoriaus augimą. Tačiau 2021 m. pirmąjį pusmetį iš Lietuvos išvežta virš 16 tūkst. t žuvininkystės produktų daugiau nei 2020 m. tą patį laikotarpį. Anksčiau stabiliu laikytas, žuvininkystės sektoriaus augimas sulėtėjo iki +1,2 – 1,5 proc. prognozuojamo šiems metams.

Pagrindine rinka žuvies ir jos gaminių eksportui toliau išlieka Ukraina, taipogi – Moldova. O šiuo metu VMVT derina veterinarijos sertifikatus lašišinių žuvų eksportui į Australiją, kuri turėtų tapti svarbia eksporto šalimi Lietuvos žuvininkystės sektoriui.

Mėsos eksporto pokyčiai

Lietuvos mėsos gamintojai produkciją eksportavo į 27 pasaulio šalis, daugiausiai – į Tadžikiją, Kirgiziją, JAV, Japoniją ir Norvegiją.

Neigiamos „Brexit“ pasekmės mėsos prekybai ir toliau aiškiai pastebimos Europoje, kurios yra netgi didesnės nei afrikinio kiaulių maro (AKM) įtaka. Dėl Lietuvai taikomų AKM apribojimų, mėsos produktų gamintojams sudėtinga eksportuoti kiaulieną, tačiau per pirmą šių metų pusmetį kiaulienos išvežimai buvo didesni nei 2020 m., eksportas paaugo 40 %. Kiauliena daugiausia eksportuota į Norvegiją bei Dramblio Kaulo Krantą, o jautiena, kurios eksportuojamas kiekis padidėjo 34 %, daugiausia buvo išvežta į Norvegiją, Gruziją, Kiniją taip pat į Ukrainą. Šalies jautienos eksportuotojai šiemet atrado ir naujų rinkų – tai Mozambikas bei Honkongas.

Paukštienos eksportas, lyginant su praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu, sumažėjo 20%. Paukštienos daugiausia eksportuota į Vietnamą, Kirgiziją, Mozambiką, Siera Leonę ir kt. Tokiam eksporto mažėjimui ir šalių, į kurias vežama produkcija, pokyčiui, daugiausia įtakos turėjo Lietuvoje nustatytas paukščių gripas ir dėl jo atsiradę, kai kurių šalių taikomi eksporto ribojimai ir draudimai.

Kanada, laikoma labai perspektyvia eksporto rinka Lietuvos gamintojams, aktuali ir mėsos sektoriui. 2021 m. vasarį iš Kanados maisto inspekcijos agentūros (CFIA) gautas patvirtinimas apie šios agentūros vykdyto audito dėl mėsos ir jos produktų eksporto procedūrų užbaigimą. VMVT toliau tęsia derybas ir kovo pradžioje Kanados kompetentingos institucijos patvirtinimui pateikė atnaujintą mėsos įmonių sąrašą.

                                                                                                                            

Maistinių kiaušinių sektorius

Maistinių kiaušinių gaminių 2021 m. I pusmetį buvo eksportuota daugiau nei 200 t, o maistinių kiaušinių šį pusmetį eksportuota nebuvo. Daugiausia kiaušinių gaminiai buvo vežami į Japoniją, Katarą ir Vietnamą. Atsižvelgiant į gamintojų poreikį plėsti eksportuoti į Ameriką, VMVT tikslingai dirba ties procedūromis, siekiant gauti kiaušinių produktų eksporto leidimus į JAV.

Sertifikatai

Kaip žinia, nuo š. m. spalio 1 d. visi gyvūninės kilmės maisto produktai eksportuojami į Didžiąją Britaniją turės būti lydimi veterinarijos eksporto sertifikatų išduotų per TRACES classic sistemą. O nuo 2022 m. sausio 1 d. produktai į šalį galės patekti tik per tam skirtus pasienio kontrolės postus. Tad, siekiant išvengti bet kokių eksporto trikdžių, VMVT daug ir intensyviai dirba ruošdamasi pokyčiams bei naujiems reikalavimams.

VMVT taip pat jau nemažai atliko kitų parengiamųjų darbų, užpildė klausimynus dėl produkcijos, kurią ketinama eksportuoti saugos ir kokybės, JAV (mėsos ir kiaušinių gaminių), Rusijos (paukštienos), Vietnamo (jautienos), Singapūro (paukštienos) atsakingiems ekspertams įvertinti.

 

Atnaujinta:
2021-08-04
Atgal