Dažnai užduodami klausimai

 • Kokie bendrieji reikalavimai taikomi savo vardu registruojant iš kitos šalies įvežtą augintinį?

  Iš užsienio atvežtus gyvūnus augintinius užregistruoti galima tik Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) teritoriniame padalinyje. Norint užsiregistruoti iš ES šalies atsivežtą gyvūną savo vardu, VMVT teritoriniam padaliniui reikės pateikti:

  - asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą,

  - užpildytą ir pasirašytą prašymą (du egzempliorius),

  - ir (ar) gyvūno augintinio kilmės patvirtinimo dokumentą (jeigu gyvūno augintinio savininkas turi ir nori, kad Gyvūnų augintinių registre būtų nurodyta gyvūno augintinio veislė),

  - gyvūno augintinio pasą ir (ar) Vidaus prekybos sertifikatą, išduotą ES šalies kompetentingos institucijos (oficialaus veterinaro) (įvežant gyvūną augintinį iš ne ES šalies sertifikatas privalomas),

  - kitus su gyvūno įvežimu į Lietuvą susijusius dokumentus.

  Su užpildytais dokumentais reikia kreiptis į VMVT teritorinį padalinį pagal gyvūno laikymo vietą, kontaktus rasite čia.

  Svarbu: savininkas turi sudaryti galimybę valstybiniam veterinarijos gydytojui patikrinti gyvūno augintinio tapatybę (mikroschemą).

  Daugiau informacijos rasite čia.

 • Kaip gauti sertifikatą kelionei su gyvūnu į ne Europos Sąjungos šalį?

  Planuojant su gyvūnu augintiniu vykti į ne Europos Sąjungos šalį, dėl veterinarijos sertifikato išdavimo reikėtų kreiptis į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) teritorinį padalinį pagal gyvūno augintinio laikymo vietą. Kontaktus rasite čia.

  Jums reikės pateikti prašymą ir sumokėti valstybės rinkliavą:

  Gavėjas: Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR finansų ministerijos
  Gavėjo kodas: 188659752.
  Sąskaitų numerius rasite čia.

  Įmokos kodas: 5742
  Mokesčio dydis:

  - veterinarijos sertifikato išdavimas gyvūnui ir (ar) gyvūnų siuntai (kai gyvūnas (-ai) siunčiamas (-i) kitam asmeniui) – 28 Eur;

  - veterinarijos sertifikato išdavimas nekomerciniais tikslais vežamam (-iems) gyvūnui (-ams) (iki 5 vnt. vienos rūšies gyvūnų), kai gyvūnas (-ai) keliauja su savininku, – 7,2 Eur.

  48 val. laikotarpiu iki kelionės su gyvūnu (prieš išduodant veterinarijos sertifikatą) turėsite apsilankyti pas privatų veterinarijos gydytoją, kuris įvertins gyvūno sveikatos būklę ir tai įrašys Gyvūno augintinio pase ar kitame dokumente.

  Sertifikatas galioja 10 dienų arba visą kelionės laikotarpį.

  Sertifikatas yra elektroninis, VMVT darbuotojai jį atsiųs jums elektroniniu paštu.

  Daugiau informacijos bei prašymo formą rasite čia
  Papildomai informuojame, kad komercinį gyvūnų vežimą gali vykdyti tik asmuo, turintis kompetentingos institucijos išduotą gyvūnų vežėjo leidimą. Gyvūnų vežėjų sąrašą galima rasti čia.

 • Ar už surastas šernų gaišenas asmenims mokamos išmokos?

  Siekiant mažinti afrikinio kiaulių maro (AKM) plitimą mūsų šalyje, asmenims mokamos išmokos už surastas šernų gaišenas, nes tai padeda suaktyvinti kritusių šernų paieškas ir operatyviai juos pašalinti iš aplinkos, tokiu būdu užkertant kelią galimam ligos plitimui. Asmenims reikia kreiptis ir apie tai pranešti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) arba VMVT teritoriniam padaliniui visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403, el. paštu arba atvykus į artimiausią VMVT padalinį ir užpildyti reikiamą prašymą. Išmoka siekia 30 eurų.

  Informaciją pateikiantys asmenys turi nurodyti tikslią šerno gaišenos radimo vietą (esant galimybei, pateikti koordinates pagal Globalaus pozicionavimo sistemą (GPS)). Radus nugaišusį šerną, jo negalima transportuoti, judinti, imti mėginių, užkasti ar savarankiškai pristatyti į VMVT teritorinį padalinį. Be to, VMVT specialistai rekomenduoja radimo vietą pažymėti aiškiai matomu ženklu – tiesiog užrišti ant medžio ar krūmo spalvotą medžiagos juostą, įsmeigti į žemę šaką ar pan.

  Išmokos už suteiktą informaciją mokamos tik suradus šerno gaišeną nurodytoje vietoje ir atrinkus mėginius AKM tyrimams. Jei apie tą pačią šerno gaišeną praneša keli asmenys, teisę į išmoką turi pirmas informaciją pateikęs asmuo.

  Informacija atnaujinta 2022-04-01

   

 • Kokie afrikinio kiaulių maro požymiai?

  Šio ligos inkubacinis laikotarpis trunka nuo 4 iki 19 dienų. Yra trys šios ligos formos: ūmi, poūmė ir lėtinė.

  Ūmi forma – labai virulentiška, sukelianti karščiavimą iki 40,5–42 °C. Apie ausis, uodegą, pilvą, krūtinę atsiranda odos paraudimų, padažnėja kvėpavimas. Užsikrėtęs gyvūnas neėda, sutrinka koordinacija, gali vemti, viduriuoti (kartais su krauju), paršingoms kiaulėms pasireiškia abortai. Dažniausiai užsikrėtęs gyvūnas (tiek kiaulė, tiek ir šernas) nugaišta per 3–5 dienų nuo ligos pradžios, tačiau gali užsitęsti ir iki 20 d. Kiaulių gaišimas užsikrėtus siekia 100 proc., šernų – iki 95 proc. Ši ligos forma nustatoma Lietuvoje.

  Poūmė forma sukelia į ūmią ligos formą panašius klinikinius požymius, tačiau šie yra ne taip stipriai išreikšti. Pakyla užsikrėtusio gyvūno kūno temperatūra, beveik visą laiką guli, atsiranda reprodukcijos problemų. Kiaulės ir šernai, sergantys lėtine afrikinio kiaulių maro forma, gali išgyventi 15–45 dienas nuo infekcijos pradžios. Gaišimas užsikrėtus siekia 30–70 proc.

  Lėtinė forma sukelia mažiau pastebimus klinikinius požymius. Užsikrėtusiems gyvūnams (kiaulėms ir šernams) pasireiškia trumpalaikių ligos požymių, gali pasitaikyti pagerėjimo periodų. Netenkama svorio, kūno temperatūra svyruoja, prasideda kvėpavimo takų uždegimai, odos nekrozės, pasireiškia artritų.

  Informacija atnaujinta 2022-04-01

 • Kaip plinta afrikinis kiaulių maras?

  Afrikinis kiaulių maras perduodamas tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju, sperma, taip pat virusą perneša erkės (Ornithodoros, Lietuvoje šio tipo erkių nėra). Netiesioginio kontakto būdu – per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą ir t. t., šeriant kiaules netinkamai apdorotomis virtuvių atliekomis. Ši liga per placentą perduodama vaisiui. Kraujasiurbiai vabzdžiai ir žmonės gali fiziškai pernešti virusą iš užkrėstų kiaulių sveikoms. Kiaulių savininkas gali sukelti infekciją šerdamas kiaules neapdorotomis maisto atliekomis.

  Informacija atnaujinta 2022-03-31

 • Ką daryti radus laukinio vandens paukščio gaišeną?

  Aptikus nugaišusį laukinį vandens paukštį reikėtų apie tai pranešti artimiausiam VMVT teritoriniam padaliniui, visą parą veikiančia nemokama telefono linija tel. 8 800 40 403 arba privačiam veterinarijos gydytojui. Radus nugaišusį laukinį vandens paukštį, jo negalima transportuoti, judinti, imti mėginių, užkasti ar savarankiškai pristatyti į VMVT teritorinį padalinį, o nedelsiant apie tai pranešti artimiausiam VMVT teritoriniam padaliniui, visą parą veikiančia nemokama telefono linija tel. 8 800 40 403 arba privačiam veterinarijos gydytojui.

  Informacija atnaujinta 2022-04-01

 • Ar galima užsikrėsti paukščių gripu, liečiant laukinį paukštį?

  Liesti rastų nugaišusių arba leisgyvių laukinių paukščių nerekomenduojama. Taip pat patartina nelesinti laukinių paukščių iš rankų, vengti kitokio tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais. Jeigu tenka liesti ar laikyti rankose laukinius paukščius, privalu griežtai laikytis asmeninės higienos.

  Informacija atnaujinta 2022-04-01

 • Ar valgant paukštieną yra rizika užsikrėsti paukščių gripu?

  Paukščių gripo atmaina, šiuo metu cirkuliuojanti Europos Sąjungos valstybių teritorijoje, žmonėms nėra pavojinga. Paukščių laikymo vietoje nustačius paukščių gripą, visi laikyti paukščiai ligos židinyje apsvaiginami ir nugaišinami, tad nei jų mėsa, nei kita produkcija į rinką nepatenka. Be to, reiktų žinoti, kad paukščiai gali pernešti ir kitas, žmogui pavojingas ligas, ir didžiausią pavojų kelia paukščių išmatos, kraujas, žarnos ir kiti subproduktai. Todėl tvarkant paukštieną patariama dažnai plauti rankas ir visada gerai termiškai apdoroti mėsą.

  Informacija atnaujinta 2022-04-01

   

 • Kaip plinta paukščių gripas?

  Paukščių gripas plinta dėl kontakto su sergančiu paukščiu arba per užterštą aplinką, tačiau paukščių gripo virusas neplinta oru. Ligą dažniausiai perneša paukščių gripo virusu užsikrėtę laukiniai vandens paukščiai, kurie ir užkrečia aplinką. Pavyzdžiui, užsikrėtusio paukščio išmatose gyvybingas virusas gali būti aptinkamas nuo 44 iki 105 dienų. Trukmė, kiek virusas išliks gyvybingas, priklauso nuo aplinkos sąlygų. Sveiki paukščiai užsikrečia lesdami užkrėstą lesalą arba gerdami užkrėstą vandenį. Didžiausią tikimybę užsikrėsti turi paukščiai, laikomi atviruose vandens telkiniuose ir prie jų. Paukščių gripas perduodamas netiesioginio kontakto būdu su užsikrėtusių paukščių išskyromis, ypač išmatomis, per apkrėstus pašarus, vandenį, inventorių, rūbus, avalynę.

  Informacija atnaujinta 2022-04-01

 • Kaip elgtis pastebėjus, kad naminiai paukščiai ūkyje elgiasi neįprastai?

  Kilus net menkiausiam įtarimui, kad laikomi naminiai paukščiai serga (tapo apatiški, nustojo lesti, gerti, atsirado pamėlynavimų barzdelių, skiauterių srityse, patinimų kaklo ar galvos srityje) arba staiga nugaišo, stabdant ligos plitimą, labai svarbu imtis šių veiksmų:

  1. nedelsiant informuoti artimiausią Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) teritorinį padalinį, pranešti visą parą veikiančia nemokama VMVT telefono linija tel. 8 800 40 403 arba privačiam veterinarijos gydytojui;

  2. neužkasti gaišenų neinformavus VMVT;

  3. sulaukti VMVT nurodymų, inspektoriai jus informuos apie reikiamus atlikti veiksmus. Atvykę jie paims gaišenų mėginius paukščių gripo tyrimams atlikti bei suteiks reikiamą informaciją, atsakys į iškilusius klausimus;

  4. patvirtinus užsikrėtimą laikymo vietoje, VMVT organizuos saugų paukščių nugaišinimą ir sunaikinimą, bus atlikta tinkama dezinfekcija bei nurodyti tolimesni veiksmai;

  5. paukščių gripo virusas gali būti pernešamas mechaniškai ant rūbų, apavo ar transporto priemonių, todėl įtarus ligą privalu nesilankyti pas kaimyną, kuris laiko paukščius. Netoli paukščių fermų gyvenantys žmonės ir jų šeimų nariai taip pat privalo vengti kontaktų su augintojais, kurių paukščiai užsikrėtę ar įtariami sergant paukščių gripu.

  Visa naujausia informacija apie paukščių gripo situaciją Lietuvoje pateikiama VMVT tinklalapyje: https://vmvt.lt/naujienos/aktualu-apie-pauksciu-gripa-ir-prevencija.

  Informacija atnaujinta 2022-04-01

Atgal